RADNO VREME:
PONEDELJAK - NEDELJA
9:00 - 17:00
poslednji ulazak u 16:30
9:00 - 17:00
poslednji ulazak u 16:30
NOVO
RADNO VREME
OD 1. MARTA 2018.
RADNO VREME
OD 1. MARTA 2018.
KATALOZI, BROŠURE, FOTO
Donacije
Doniranja predmeta ili novčanih sredstava
Muzej nabavlja, prikazuje i čuva reprezentativne predmete, uređaje, dokumenata, fotografije, tehničkih crteže, i druge artefakata iz domaće vazduhoplovne istorije. Neki od tih predmeta dolaze iz preduzeća i korporacija, ali mnogo veći broj je poklonjen muzeju od strane pojedinaca kao što ste vi.
Cenimo Vaše interesovanje za pomoć da se sačuva Srpsko i Jugoslovensko vazduhoplovno nasleđe i izgrade naše zbirke. Sledeća pitanja i odgovori daju pregled postupka.
Kako napraviti ličnu donaciju?
Ako ste u poseti muzeju, postoji kutija za donacije na ulazu. Imate poseban poklon koverat da popunite sa vašom donacijom i predate našem službeniku.
Donacija pomoću pošte
Naš formular za donacije ima sve potrebne informacije koje su potrebne da pružite poklon sa donacijom. Molim vas odštampate ga i pošaljite sa vašim čekom koji se može isplatiti u korist Muzeja vazduhoplovstva-Beograd.
Preuzmite naš formular za donaciju.
Donirajte/Poklonite predmet ili dokument za muzejsku kolekciju
Sledeće informacije pružaju neke odgovore na pitanja koja potencijalni donatori često pitaju i mogu biti od pomoći za vas u vašoj odluci da donirate stavke Muzeju
Vrste građe koje razmatrate da poklonite
Donatori često pitaju koje su vrste istorijski materijali koje želimo da sakupljamo. Imajte na umu da Muzej prihvata samo stavke koje spadaju u njegove potrebe za sakupljanjem, to znači predmete i dokumenta iz domaće istorije vazduhoplovstva. Ako ste u nedoumici oko podobnosti Vaše stavke za donaciju, kontaktirajte nas da razmotrimo zajedno.
Šta se dešava kada ponudim nešto Muzeju?
Prvo, kustos određuje Muzej ima potrebu za predmetom za njegovu zbirku, i u zavisnosti od ponude, može odrediti i njegovu vrednost. Informacije kao što su ime proizvođača, model, serijski broj, detalji o upotrebi ili poreklu (ko je bio vlasnik ili ostale istorijske činjenice od značaja), sve to može pomoći kustosu da uporedi predmet sa Muzejskom građom i odluči kako se to uklapa u priču o razvoju vazduhoplovstva u Srbiji i Jugoslaviji. Kako je dokumentovanje, katalogizacija, zaštita i čuvanje predmeta veoma skupo, Muzej ne pokušava da sakuplja sve primerke svake inovacije ili svakog proizvoda iz svake domaće kompanije.
Donacija predmeta: prenos prava svojine
Donatori daju predmete u Muzej koristeći formular o prenosu prava svojine donacijom koji prenosi vlasništvo nad predmetom ili predmetima na Muzej. Formular prenosa prava svojine donacijom pripremiti će osoblje Muzeja uz konsultacije sa donatorima i osoblje Muzeja olakšati će prenos predmeta koliko je potrebno.
Da li će predmet biti izložen?
Danas se zbirke Muzeja ne čuvaju trajno na izložbenoj postavci. Međutim, sve muzejske zbirke koje nisu trenutno izložene mogu biti dostupne, nakon prethodnog dogovora sa osobljem muzeja.
Za šta će se predmeti koristiti?
Pored izlaganja, Muzejske zbirke se mogu koristiti za:
istraživače iz muzeja i spolja;
porodične i lokalne istoričare
prilikom poseta školskih grupa
Muzejske zbirke se takođe mogu pozajmiti registrovanim muzejima za potrebe njihovih izložbi.
Mogu li da pozajmim predmet jednom nakon što je poklonjen?
U principu, zbog povećanog rizika od gubitka ili oštećenja, Muzej ne pozajmljuje muzejske predmete pojedincima.
Da li će predmet biti čuvan zauvek?
Za sve moguće svrhe, Muzejski predmeti se čuvaju za uvek. Muzejska politika o nabavci i prodaji sadrži snažnu pretpostavku protiv raspolaganje predmeta iz svojih zbirki. Međutim, u izuzetnim okolnostima, Muzeji mogu raspolagati predmetima, u skladu sa Ustavom R. Srbije, Zakonom o kulturnim dobrima, drugim pravnim aktima i etikom muzeja. Posle početne ponude predmeta drugim registrovanim muzejima, taj predmet može da bude dat na prodaju. Sva sredstva dobijena od takve prodaje se uplaćuju u fond za nabavka Muzeja, koja se mogu koristiti samo za kupovinu novih predmeta za zbirke Muzeja.
Da li moja porodica i ja možemo biti u mogućnosti da vidimo predmet?
Svi predmeti koji nisu na izložbenoj postavci u Muzeju ili su iznajmljeni drugim institucijama ili se pažljivo čuvaju u depoima kustosa. Posetioci mogu videti te predmete, pravovremenim kontaktiranjem Muzeja i zakazivanjem za pristup predmetu. Za neke predmete to može zahtevati dodatne naplate.
Šta ukoliko promenim mišljenje?
Potpisivanjem formulara o prenosu prava svojine donacijom, Vi ste u potpunosti preneli svojinu nad predmetom sa Vas na Muzej, bez ograničenja. Ukoliko imate bilo kakvih pitanja, kontaktirajte nas pre potpisivanja.
Šta se dešava ukoliko se Muzej zatvori?
Muzejske zbirke se nalaze na čuvanju u muzejima, za naciju, i u slučaju trajnog zatvaranja, možemo očekivati će zbirke biti premeštene na drugo mesto u okviru nacionalne zbirke, pod nadzorom Narodnog muzeja.
Zbog čega Muzej traži da prenesem autorska prava?
Imajte na umu, da je to molba a ne zahtev. Muzej prima dosta zahteva za kopiranje i korišćenje materijala iz njegovih zbirki, za razne potrebe, uključujući istraživanja i privatne studije. Zakon o autorskim pravima Republike Srbije nam omogućava korišćenje materijala za nekomercijalna istraživanja i privatne studije i bez saglasnosti nosioca tog autorskog prava. Prilikom potrebe za odobrenjem autora ili izdavača, to ponekad zahteva dosta rada i vremena, posebno kada vlasnik autorskih prava ne obavesti Muzej o promeni adrese i slično.
Dodeljivanje autorskih prava Muzeju smanjiće administraciju za takve zahteve, čime se omogućava više vremena zaposlenima za rad na zbirkama i omogućavate Muzeju da prohoduje, što može biti uloženo u poboljšanje izložbe i druge sadržaje za posetioce.
Da li zadržavam autorska prava nad materijalom koji predajem Muzeju?
Autorska prava zadržava osoba koja je stvorila neko književno, umetničko, muzičko ili dramsko delo i ono može biti preneto na druge osobe ili organizacije. Međutim, kada je rad/delo stvoren kao deo rada na dužnosti (radnom odnosu), autorov poslodavac zadržava autorska prava nad tim delom. Na primer, fotografija je napravljena od strane fotografa RV i PVO za službene potrebe, tada je fotografija vlasništvo države, ali ako je fotograf napravio fotografiju prijatelja van dužnosti, on bi mogao zadržati autorska prava.
Koliko dugo traju autorska prava?
Trajanje autorskog prava zavisi od brojnih faktora, ali je za privatne radove autorska prava traju 70 godina od kraja godine u kojoj tvorac umro.
Kontaktirajte nas!
Ukoliko razmatrate da poklonite materijal za zbirke Muzeja vazduhoplovstva-Beograd, bilo bi nam zadovoljstvo. Molimo Vas da nas kontaktirate.